Detský DIA tábor vo Vysokých Tatrách – 2018

Zväz diabetikov a edukátorov Slovenska v roku 2018 už po štrnásty krát, pripravil pre detských diabetikov z celého Slovenska letný rekondičný DIA tábor vo Vysokých Tatrách.

DIA tábor sa uskutočnil v malebnom prostredí pod Roháčmi v Nízkych Tatrách. Prichýlil nás Hotel Spojár a jeho personál pripravil pre deti príjemné prostredie nielen v hoteli, ale  aj v jeho okolí. Vedúci očakávali deti s pripraveným bohatým programom, tak aby mali čo najlepšie podmienky po skončení školského roku a aby bola pre nich zabezpečená čo najvyššia odborná zdravotná starostlivosť akú si vyžaduje detský diabetik. Mali zabezpečenú presne vyváženú stravu  6x na deň a v niekoľkých prípadoch aj diabeticko-celiatickú. Strava bola pripravovaná individuálne pre každé dieťa, podľa jeho chuti a stanovených sacharidových jednotiek. Pre spestrenie stravy boli zabezpečené suroviny na prípravu jedál aj polotovary z Nemecka a Talianska. Týmto krokom bola deťom pripravovaná aj strava, ktorá bola iná než doma.

Neodmysliteľnou súčasťou bolo aj meranie hladiny cukru v krvi, ktoré bolo zabezpečené povinne 4 krát na deň. Zväz zabezpečoval aj kompletný servis zdravotnej starostlivosti pre deti, ktoré boli liečené inzulínovou pumpou, alebo pre deti na inzulínovom pere. Pripravené mali aj návštevy Aquaparku Tatralandia a Aquaparku Bešeňová. Bolo vidieť, že deti sú s vodou kamaráti. S radosťou sa dalo sledovať ako zdolávajú tobogany a iné atrakcie v aquaparkoch.  Aj počasie nám bolo naklonené a tak nebol hádam ani jeden tobogan, ktorý by deti nenavštívili, súťažili, zabávali sa, no proste užívali si.

Zaujímavou atrakciou bola návšteva Tarzánie, kde odvážlivci zdolávali lezenie vo výške po lanách, reťaziach a visutých chodníkoch. Našli sa aj takí, čo precenili svoje schopnosti, ale aj tak mali odvahu skúsiť to. Súčasťou tábora bola aj návšteva  skanzenu v Pribiline. V tomto prírodnom múzeu sa čo to dozvedeli o našich predkoch, o ich živote a remeselníctve. Nakoľko počas tábora boli Majstrovstvá sveta vo futbale, vyzvali sme jednu farma firmu na futbalový zápas. Boj bol neúprosný, ale zvíťazili naše deti v pomere 4:1. Odovzdali sa aj medaily, z čoho mal každý radosť a potešenie.

Počas tábora nemohla chýbať edukácia. Témami boli stravovanie, správna aplikácia inzulínu, nutnosť pravidelnej kontroly hladiny cukru,  čo je hypoglykémia, ako jej predchádzať a ako ju zvládať. Čo by to bol za tábor, keby nebolo karaoke. Spieval každý a videli sme aj nezvyčajné tanečné kroky. Deti počas pobytu nadviazali množstvo kamarátskych vzťahov a na záver sa spolu lúčili so slovami o rok sa znova stretneme.

Je treba poďakovať všetkým vedúcim a našej lekárke – diabetologičke z  Národného endokrinologického a diabetologického ústavu Ľubochňa pani MUDr. Janke Sámošovej, ktorá našťastie nemala veľa roboty. Poďakovať však treba aj našim sponzorom a Mestu Michalovce, ktorí podporili tento detský tábor.

Galéria: